<% Response.Buffer = True Response.ExpiresAbsolute = Now() - 1 Response.Expires = 0 Response.CacheControl = "no-cache" %> دانشگاه - از تهران تا سیدنی
                                     دست نوشته هایی از مریم
سه‌شنبه 12 شهریور‌ماه سال 1387 ساعت 06:12 ب.ظ

توی اولین مهمونی که اینجا رفتیم، چند تا از اساتید دانشگاهای استرالیا هم بودند.

آنها اصطلاحی را برای من توضیح دادند به نام open day  ،یعنی روزی که توسط دانشگاه تعیین می شود و هر کس که دوست داره اطلاعاتی راجع به محیط دانشگاه و رشته ها و هزینه ها و ... بدست بیاره می تونه آنروز به دانشگاه بره .

خب البته این وجهه ظاهری قضییه است حالا در ادامه براتون توضیح خواهم داد .

سیدنی سه دانشگاه مهم و معتبر دارد   UTS,UNSW و  دانشگاه سیدنی و البته ده ها دانشگاه دیگه .

با مراجعه به سایت دانشگاه ها متوجه شدیم که open day دو تا از این سه دانشگاه در یک تاریخ است (فکر کنم به این دلیل که فاصله کمی از هم دارند) بهر حال در روز موعود ما هم به open day رفتیم . 

مطمئن هستم نمی تونم همه احساسم را براتون شرح بدم اما نهایت سعی ام را خواهم کرد !!

با دیدن آن همه دختر و پسر جوان که تنها یا با والدینشون آمده بودند که بفهمند چه رشته ای را دوست دارند تا انتخاب کنند، هیجان زده شدم . ( من با حسرت کلمات "دوست دارند" را بکار می برم)

اونجا پر بود از کیوسک های اطلاع رسانی برای دانشجویان که براساس دانشکده های مختلف تفکیک شده بودند تقریبا هر دانشکده یک سالن در اختیار داشت که در آنجا رشته هاش را

معرفی می کرد و یک سالن نمایش که یک فیلم راجع به دانشکده در آن نمایش داده می شد و همچنین کارهای علمی که در دانشکده انجام شده بود در معرض دید بود .

در راهرو ها هم کیوسک های اطلاعات عمومی از قبیل هزینه و کمک هزینه و ... ارائه داده می شد .  

در کنار اینها موزیک زنده برای همه در حال اجرا بود، بساط پذیرایی هم بر پا بود، وسیله ایاب و ذهاب هم مهیا!!!!

در دانشگاه دیگه هم اوضاع به همین منوال بود و تنها تفاوتشون در این بود که بخش اطلاعات عمومی در فضای باز تدارک دیده شده بود.

 اول با این منطق که همه اینها ابزار های تبلیغاتی برای جلب دانشجو و درآمد بیشتر است خودم را دلداری دادم هر چند ته ذهنم دانشگاه آزاد با آن هزینه سرسام آور و رقابت شدید بچه های برای ورود، مرا آزار می داد .

 اما این خوشی کوچک هم با گرفتن اطلاعات از کیوسک مربوطه از بین رفت، واقیعت اینه که اینجا درس خوندن برای استرالیایی ها رایگانه !!! (فقط دانشجویان سایر کشور ها باید هزینه تحصیلشون را بپردازند.)

مثل دانشگاه های دولتی خودمون، شما درس می خونید و تعهد می دهید که در آینده هزینه تحصیل شما از حقوقتون کم شود، به اصطلاح خودشون شما از دولت وام می گیرید . 

!!!!!! 

این هم دلیل دیگری برای اینکه در این مملکت هیچ استرسی نیست و همه به کاری که انجام می دهند عشق می ورزند. 

هر چند که ما فهمیدیم که ما تا دو سال دیگه نمی تونیم از وام دولت برای ادامه تحصیل استفاده کنیم اما با در نظر گرفتن میانگین درآمد یه مهندس، هزینه ای که در عرض یک تا دو سال، بسته به رشته اش باید بپردازد، بین دو تا چهار ماه حقوقش است پس اگه ما کار پیدا کنیم این هم شدنی است .

خب دیگه حالا امیدوارم حسم را درک کرده باشید. 

del.icio.us digg newsvine furl Y! smarking segnalo