<% Response.Buffer = True Response.ExpiresAbsolute = Now() - 1 Response.Expires = 0 Response.CacheControl = "no-cache" %> همراه خود چه بیاوریم ؟ - از تهران تا سیدنی
                                     دست نوشته هایی از مریم
سه‌شنبه 24 دی‌ماه سال 1387 ساعت 11:03 ق.ظ

یکی از دوستان از من خواسته بود که در مورد اینکه چه وسایلی را بهتر است با خودمون به استرالیا بیاوریم مطلبی بنویسم .
در بین ایرانی های اینجا همه مدلی یافت می شود، کسی که تمام خونه و زندگی اش را با خودش آورده از یخچال و گاز و ماشین لباسشویی بگیرید تا اسباب بازیهای بچه اش و از این اتفاق هم خیلی راضی است چون معتقده وقتی وارد خونه اش میشه احساس آرامش داره و به اصطلاح این موضوع از حس غربتش کم می کنه، از اون طرف ما هم فقط با دو چمدان به سیدنی آمدیم حتی اضافه بار هم نداشتیم و البته ما هم از این تصمیم راضی هستیم، به همین دلیل من فکر کنم گذشته از نیاز واقعی آدم و یا در نظر گرفتن جنبه اقتصادی این مورد خیلی به روحیات آدم بستگی داره، وقتی که دل آدم یه چیزی را می خواد فکر کردن با دلیل و منطق راهی به جایی نمی بره پس هر چی را که دوستش دارید با خودتون بیارید.  

اما باید یه کم شرایط را در نظر بگیرید هنگامی که شما وارد شهری در استرالیا می شوید شرایط زندگی شما تا مدتها موقت است و نمی تونید خیلی وسایل را خریداری کنید چون هیچ چیز معلوم نیست مثلا یکی از دوستان ما بعد از چهار ماه اقامت در سیدنی تونست کاری در ملبورن پیدا کنه و خب مجبور شدند کلی هزینه انتقال وسایلی که باخودش از ایران آورده بودند یا اینجا خریده بودند را پرداخت کنند و در اون لحظه از داشتن آنهمه بار خوشحال نبودند.
شما همه نیازهای زندگی را می تونید اینجا برآورده کنید اما بحث بر سر قیمتی است که باید پرداخت شود بعضی از اجناس تقریبا هم قیمت ایران است یا بهتر است بگویم ، بعضی از اجناس هم قیمت و هم کیفیت ایران پیدا می شود خوب آخه این موضوع هم سلیقه ای است اگه کسی در ایران مبلمان مارک فلان می خریده خب اینجا هم تقریبا همون قیمت است اما اگر ساخت ایران را استفاده می کرده اینجا باید پول بیشتری برای کیفیت بهتر پرداخت کند اما بعضی چیزها خارج از بحث کیفیت بی دلیل گران است که همراه داشتن آنها مفید به نظر می رسد.  

     ۱- حتما چند جفت کفش با کاربریهای مختلف به همراه داشته باشند چون برای یک کفش خیلی معمولی که احتمالا شما نمی پسندید، صد دلار باید هزینه کنید خانها ممکنه کفشهای ارزون تر پیدا کنند ولی در مورد انتخاب دلخواه، کارشون از آقایون سخت تر است. 

     ۲- با آنکه احتمالا شنیدید سیدنی اصلا سرد نیست و همیشه بهار است باید بگم اصلا اینطور نیست و ما یه کمی سرمای زمستونی اینجا را تجربه کردیم به همین جهت توصیه می کنم حتما لباس گرم همرا ه داشته باشید مثل پالتو و ژاکت های بهاره ای که بتونید روی لباس تون بپوشید چون سیدنی آب و هوای متغییری داره و آدم همیشه باید یه لباسی همراه داشته باشه . 

     ۳- اصولا لباس اینجا گرون است اما این حرف بیشتر برای لباس های رسمی مصداق دارد مثل کت و شلوار یا کت و دامن و یا لباس شب، توصیه من اینه که حتما به اندازه مصرف چند ماه اول لباس همراه داشته باشید، ولی نه اینکه خودتون را از لذت خرید در حراجی ها محروم کنید. 

     ۴- از بین وسایل آشپزخونه به نظرم یک سرویس جم و جور تفلون همراه داشته باشید خیلی اقتصادی است. 

     ۵- به همراه داشتن یه سشوار مسافرتی خوبه ولی به خانمها توصیه می کنم همه لوازم آرایش مورد نیاز را با خودشون بیارند چون حتی مارک های معروف هم قیمتشون اینجا گرون تر از ایران است، احتمالا به جهت بعد مسافت، هزینه حمل بار بیشتری برای کالاهای وارداتی پرداخت می شود ! 

     ۶- در مورد خوراکیها یه کم موضوع پیچیده است، گمرگ فرودگاه سیدنی یه جورایی سلیقه ای با این موضوع برخورد می کنه مثلا از بین آجیل های ما فقط بادامها را دونه دونه جدا کرد و ریخت دور و برامون توضیح داد چون بادام خام است! ما که نفهمیدیم مگه گردو و پسته خام نیست؟ اما دوستان دیگه بادام هم آورده اند، اصولا به هر کس یه چیزهایی را اشکال می گیرند، اما یه چیز خیلی مهم است که همه مواد خوراکی حتما بسته بندی شده و برچسب تولید کننده داشته باشند .
باور کنید در فروشگاههای ایرانی اینجا همه جور خوردنی یافت می شود حالا ممکنه گرونتر باشه اما با در نظر گرفتن پول فریت و اضافه بار همون میشه، ولی به نظرم با خودتون ادویه و زعفران و چای بیاورید، آوردن سبزی خشک هم شاید خوب باشه اما بسته به مصرف بالاخره مجبور می شوید از فروشگاههای ایرانی خرید کنید . 

     ۷- داروهایی را که مصرف می کنید حتما همراه داشته باشید و یه مقدار هم داروهای معمولی مثل سرماخوردگی یا مسکن .  

     ۸- گوشی موبایل، وب کم، هدست با میکروفن و اگر پیدا کردید یه تبدیل دوشاخه برق به مدل استرالیایی برای ابتدای کار خیلی لازمه، اصولا گوشی موبایل اینجا گرونتره.  

     ۹- همراه داشتن یک ست ملحفه هم توجیه اقتصادی دارد.

   ۱۰- حتما مدارک مورد نظرتون را ترجمه شده همراه داشته باشید مخصوصاگواهینامه رانندگی .

   ۱۱- و در آخر هر چی را که از دلتنگی شما کم میکنه .  

 لطفا سایر دوستان چنانچه  مورد دیگری  به نظرشون می رسه در قسمت نظرات به لیست بالا اضافه نمایند.
علی: در مورد وسایل آشپزخانه بهتر است ابزار Brand قابل آوردن مثل آبمیوه گیری، تستر و ضمنا ست قاشق و چنگال و میوه خوری همراه باشد.   

منیژه: تجربه من این است که همراه داشتن جاروبرقی ، اتو و کتری هم در ابتدای اقامت بسیار مفید است. (اینجا کتری غیر برقی جنس خوب خیلی کم پیدا می شود ) . 

فرزاد: اگه اهل کتاب هستید و شبها باید کتاب بخونید،یادتون نره که چند جلد با خودتون بیارید. البته نه اونقدر که وزنش زیاد بشه بابتش اضافه بار بدید !

del.icio.us digg newsvine furl Y! smarking segnalo