<% Response.Buffer = True Response.ExpiresAbsolute = Now() - 1 Response.Expires = 0 Response.CacheControl = "no-cache" %> محله اعراب Auburn - از تهران تا سیدنی
                                     دست نوشته هایی از مریم
یکشنبه 17 آذر‌ماه سال 1387 ساعت 05:55 ب.ظ

در ادامه نوشته قبل می خوام راجع به عربهای مقیم سیدنی یه اطلاعاتی بهتون بدم که شاید براتون جالب باشه، بیشترین تعداد مسلمانهای سیدنی را عرب ها و تر ک ها تشکیل می دهند عربها که بیشتر هم لبنانی هستند در محله ای به نام Auburn زندگی می کنند، اصولا وقتی شما وارد این محله می شوید فضای متفاوتی را در مقایسه با سایر نقاط سیدنی تجربه می کنید.
از قیافه آدمها، چیدمان مغازه ها ، مدل ماشین ها و رانندگی شون ( تنها محله ای که ماشین های اسپرت شده با صدای موزیک دیده می شه ) وآگهی های کلاسهای قرآن و تفسیر پشت شیشه مغازه ها ... همه و همه حس متفاوتی را به آدم القا می کنه.
البته من به شخصه این محله را دوست دارم چون آدم را یاد ایران می اندازد مغازه هایی که تا سقف گونی برنج روی هم گذاشتند و از بیسکوئیت ساقه طلایی دارند تا مهر و تسبیح ،سوپر مارکت هایی با کنسروهای قورمه سبزی و فسنجون، فیلمها و سریال های روز تلویزیون ایران،  قصابی هایی با برچسب گوشت حلال ...
اصولا شیرینی های سیدنی به مذاق ما ایرانی ها خیلی خوش نمی آید به همین جهت باقلوای عربها در بین ایرانی ها طرفدار زیاد داره به همین جهت است که ایرانی برای خرید و همچنین رفتن به رستورانهای ایرانی که چند تایی شون درAuburn است رفت و آمدشون به این محله زیاد است ( بهرحال ایرانی ها به خوش خوراکی معروفند !) ولی به نظر نمی رسه ایرانی های زیادی در این محله زندگی کنند .
اما اتفاقاتی که من درباره اعراب شنیده ام :
گویا چندی پیش جنگ خیابانی بین اعراب و اوذی ها (استرالیایی ها) در Auburn  در می گیرد و در یک کلام جنگ بر سر این بوده که عربها معتقد بودن که باید قانون مسلمانها در شهر اجرا بشود و اینکه چرا خانمها حجاب ندارند و با پوشش درست به خیابان نمی آیند ... نهایتا هم امام جمعه اعراب برای آرام کردن اوضاع گفته بود که آنهایی که اینجا زندگی می کنند باید استرالیا را کشور خودشون بدونند ....، من خیلی اطلاعات دقیقی ازاین ماجرا ندارم .
اخیرا گویا چند مرد عرب  دختری استرالیایی را می ربایند و ... و خب این اتفاق جنجال بزرگی را در پی داشته ، بالاترین مقام روحانیت اعراب، که امام جماعت بزرگترین مسجد سیدنی در Auburn می باشد درمصاحبه با یک خبرنگار گفته بود :" اگر گوشت را بگذارید بیرون و گربه آنرا  بخورد، مقصر شمایید یا گربه؟" 
چند وقت بعدش هم یه فیلم مستند از زندگی روزمره ایشون در تلویزیون پخش شد که نشون می داد فرد مثبت و متواضعی است و سعی شده بود در این فیلم جلوه مثبتی به اسلام و مسلمین و مخصوصا به این فرد بدهند و درآخر فیلم گزارشگر دوباره به حرفی که قبلا زده بود اشاره کرد، او اینبار برای برطرف کردن مسئله گفت : "خب اگه من  خانمهای شما را گوشت خطاب کردم مردهای عرب را حیوان نامیدم " بالاخره سر و ته قضییه را جمع کردند .
بهرحال اعراب در این شهر از وجهه خوبی برخوردار نیستند شاید هم به همین خاطره که ما دوست نداریم عرب شناخته بشیم .

del.icio.us digg newsvine furl Y! smarking segnalo